Wędkarstwo- nasze  hobby I pasjia.

Ci ktorzy kochaja lowic ryby to dla was mjejsce!


#1 2010-12-19 16:53:48

artur.j

Administrator

Zarejestrowany: 2010-12-15
Posty: 29
Punktów :   

OPIS I SPRZET KARPIOWY

http://img41.imageshack.us/img41/3856/namiot.jpgNamiot

Namiot jest podstawową rzeczą, jeżeli chcemy jeździć na dłuższe zasiadki. Nad wodą mamy się czuć w miarę komfortowo a nie męczyć się i walczyć z warunkami atmosferycznymi. Na rynku mamy duży wybór wszelkiego rodzaju namiotów od najprostszych montowanych na podstawie parasola czy na szybko rozkładanym systemie pałąków po namioty na stelażach aluminiowych takich jak cabrio.

Materiały z których są wykonane te namioty odporne są na wszelkie warunki atmosferyczne takie jak deszcz, słońce, a nawet śnieg, szron i lód. Mają też różne grubości powłok od 2000 mm słupa wody do nawet 15000 mm słupa wody. Wykonane są z poliestru lub z innych materiałów jak np. hydrostatycznego nylonu typu Oxford pokrytego warstwą PVC. Szwy zabezpieczane są bezbarwną wodoodporną taśmą. Większość z nich ma odpinaną podłogę i przedsionki na różnego rodzaju graty karpiowe, które w razie niepogody można schować. Przedsionek można tez wykorzystać do przygotowywania posiłków kiedy pada deszcz.
http://img402.imageshack.us/img402/4668/parasolq.jpgParasol i parasol z bokami

Parasol to bardzo przydatna rzecz. Nadaje się i na upalne słoneczne dni jak i na pochmurne dni z opadami deszczu. Wykonane są z takich materiałów ja PVC, nylon, nylon z PU itp. Wszystkie szwy w parasolach powinny być podklejone a to z tego względu, że w razie opadów nie będzie nam kapać na głowę. Jak wiadomo woda potrafi się przedostać przez każdą szczelinę nawet przez szwy. Parasole wędkarskie posiadają także regulowaną sztycę oraz posiadają mechanizm pochylania parasola o 45 stopni , a niektóre nawet do 90 stopni. Jest to bardzo przydatne w momencie, kiedy mamy upalny dzień a słońce jest akurat w takiej pozycji, że promienie słoneczne dostają się pod parasol. Wtedy wystarczy czaszę parasola ustawić pod odpowiednim kątem i mamy po problemie. Na rynku spotkać można też parasole z dopinanymi na zamek lub rzepy bokami. Jest to bardzo praktyczne w chwili, kiedy zostajemy na jedną nockę a w nocy spodziewamy się przelotnych opadów deszczu. Taki parasol z bokami w takiej sytuacji może nam posłużyć jako świetne schronienie. Niektóre modele posiadają także przezroczyste okna po bokach. Boki parasola mocujemy za pomocą śledzi, które najczęściej są w komplecie.
http://img443.imageshack.us/img443/7410/krzeslo.jpgKrzesło karpiowe
Przedmiot, którego używają karpiarze, ale i nie tylko. Prawie każdy wędkarz ma w swoim ekwipunku jakieś krzesło. Krzesła karpiowe różnią się od zwykłych siedzisk wędkarskich. Przede wszystkim są solidniejsze i wykonane z lepszych materiałów Np. takich jak nylon. Posiadają wysuwane stopy o dużym stopniu regulacji a także gumowe lub plastikowe pokrętła do regulacji kąta pochylenia oparcia. Do tego są wytrzymale na dość duże obciążenia, a cała konstrukcja jest składana i łatwa w transporcie. Niektóre modele mają też doczepiane podnóżki i można z nich zrobić łóżko. Niestety takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre, ponieważ takie kombinowane łóżka nie są zbyt wygodne i odczuwa się to później na kręgosłupie. Na polskim rynku mamy duży wybór różnych foteli. Fotel to świetna rzecz na krótkie jednodniowe zasiadki w okresie letnim. Nie trzeba zabierać łóżka wystarczy Fotel i śpiwór.

http://img340.imageshack.us/img340/7644/tripodf.jpgTri pod

Jest to stojak karpiowy osadzony na trzech nogach. Na rynku mamy ogromny wybór tych
stojaków od aluminiowych po tripody ze stali szlachetnej. Są one bardzo praktyczne w miejscach gdzie musimy postawić wędki na twardym podłożu np. kamienie, płyty betonowe itd. Przydaje się też przy łowieniu na dalekich odległościach a to, dlatego ze można takiego poda ustawić w pozycji prawie pionowej. Są bardzo stabilne dzięki szerokiemu rozstawieniu nóg. Stabilność można poprawić poprzez przytwierdzenie poda do ziemi linki i szpilki od namiotu. Posiadają różne buzz-bary od takich na trzy kije po takie nawet do pięciu miejsc na uzbrojone wędziska. Można tez regulować długość poda, co jest bardzo przydatne jak posiadamy wędziska o różnych długościach. Regulowane ma także nogi w dość dużym zakresie wiec z ustawieniem takiego poda np. w wodzie nie powinno być większego problemu. Dla ułatwienia montażu sygnalizatorów można dokupić i zamontować systemy szybkiego montażu. Rozłożenie takiego tripoda i złożenie trwa kilka minut i zajmuje bardzo mało miejsca. Wędkarzom od zawsze towarzyszyły i służyły podpórki do rozstawienia i podpierania wędek nad wodą, kiedyś były to zwykłe widełki wcięte z pobliskiego krzaka w obrębie łowiska. Gdy zaczęto zwracać uwagę na ochronne środowiska i na to, że niszczy się przyrodę, podpórki zaczęto robić metalowe z różnego rodzaju drutów, cienkich rurek. A gdy zaczęto używać elektronicznych sygnalizatorów, same podpórki stały się nowocześniejsze z gwintowaną końcówką, w którą wkręca się sygnalizator, jednak by on spełniał swoją rolę wędkę musimy oprzeć na dwóch podpórkach. Jedną z wkręconym sygnalizatorem, drugą na tył wędki z typowym uchwytem w kształcie litery U. Taki układ daje nam dwa punkty podparcia wędki. W miarę rozwoju wędkarstwa karpiowego zaczęto wymyślać rozmaite statywy rod-pody, tri-pody konstrukcje niemal z kosmosu zbudowane z aluminium, stali nierdzewnej . Statywy; rod- pod, tri-pod stały się synonimem dzisiejszego karpiarza i spacerując nad wodą, gdy dostrzeżemy taki statyw, na, którym leżą wędki to od razu stwierdzimy ze to karpiarz .Dlatego tu nasuwa się pytanie, co jest lepsze podpórki czy statyw, mimo że służą do tego samego.
http://img32.imageshack.us/img32/5058/podporka.jpgPodpórki

Podpórki są łatwiejsze zgrabniejsze, lżejsze w transporcie, nie zajmują wiele miejsca, schować i przenosić je można w pokrowcu wraz z wędkami. Użyjemy je tam gdzie brzeg jest na tyle miękki by można je wbić, wędki ustawimy pod różnym kątem i w różnym kierunku. Można rzec, że podpórka jest uniwersalnym podparciem dla wędek karpiowych. Ale pojawi się problem, gdy nad wodą jest twardy brzeg kamienisty, betonowy lub chcemy łowić z pomostu i tu jest niezastąpiony stojak by nasze sygnalizatory i swingery dobrze pracowały i spełniały swoją rolę. Dzisiejszy rynek karpiowy oferuje bardzo wiele modeli statywów, zwykłych małych rod-podów do dużych wszechstronnych tri-podów z ruchomą głowicą. Rod-pody charakteryzują się długą poziomą belką (rama) zakończoną po obu stronach nogami po dwie z każdej strony, u nasady ramy umocowana jest pionowa podpórka, do której wkręcane są buzz bary, w które wkręca się sygnalizatory. Wszystkie części wydłużane są teleskopowo: nogi, rama, pionowe podstawy buzz barów jak i same buzz bary. Typowa klasyczna konstrukcja umożliwiająca szybkie złożenie i rozłożenie. Nadaje się na małe i średnie wody gdzie wędki ustawione muszą być w poziomie. Tri-pody jak sama nazwa wskazuje posiadają trzy a czasem cztery nogi połączone do głowicy, na której znajduje się pozioma belka lub dwie spełniająca rolę ramy, do której wkręcane są pionowe podstawy do buzz barów. Głowica umieszczona jest na środku ramy, co umożliwia obracanie i ustawienie niemal do pionu całej ramy z buzz barami. Tri-pdy są bardziej skoplikowane konstrukcyjnie, ale to daje możliwości w ich wszechstronnego zastosowania. Wszystkie części są rozkładane teleskopowo, co umożliwia rozłożenie w każdych warunkach na brzegu, nadają się na każdy rodzaj wody. Jedynym minusem, jaki powstaje przy używaniu stojaków jest ich ciężar i to, że zajmują więcej miejsca a niżeli podpórki. Na dłuższe kilku dniowe zasiadki bardzo przydatny i uniwersalny, ekwipunek karpiarza zachwyca nie tylko samego posiadacza, ale i przechodnia. Nie zapomnijmy o podpórkach, bo one są również przydatne chociażby na krótkie kilku godzinne wypady nad wod
http://img257.imageshack.us/img257/4580/butlal.jpgButla z gazem

Bardzo przydatna rzecz, jeżeli jeździmy często na karpie i siedzimy dosyć długo nad wodą. Zwłaszcza w chłodniejsze i bardziej wilgotne dni. Najczęściej używane przez nas będą butle dwu i trzy kilogramowe z tego względu, że są one niezbyt duże i mieszczą taką ilość gazu, która nam wystarczy na bardzo długo. Gaz z butli możemy nad woda wykorzystać do wielu rzeczy. Między innymi do przygotowania ciepłych posiłków i napojów takich jak kawa, herbata itp. Jak wiadomo gorąca kawa w zimny pochmurny dzień nad woda to marzenie każdego karpiarza. Możemy ją też wykorzystać do ugotowania lub sparzenia wszelakich ziaren a także do gotowania kulek bezpośrednio na łowisku, jeżeli akurat w danym momencie jest taka potrzeba. Pamiętajmy o tym żeby gazu używać w miejscach przewiewnych a nie w zamkniętym namiocie. Nie należy też grzać w namiocie przy użyciu zwykłego słoneczka. W innym wypadku może to się dla nas źle skończyć , a to za sprawa tlenku węgla, który jest bezwonny i zabójczy. Możemy zasnąć i się już nie obudzić nie czując przy tym nic. To taka przestroga z mojej strony. Oczywiście można grzać w namiocie używając do tego celu specjalistycznych piecyków z katalizatorem, ale i tak idąc spać dla bezpieczeństwa powinniśmy takie urządzenie wyłączyć.
http://img40.imageshack.us/img40/7708/lozkod.jpgŁóżko karpiowe

Bardzo przydatny sprzęt, jeżeli jedziemy na karpie na kilka lub kilkanaście dni. Różni się od zwykłego lóżka polowego tym, że jest wykonane z o wiele lepszych materiałów. Ramy tych łóżek są odporne na duże obciążenia a materiały zewnętrzne odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne (oczywiście do pewnych granic). W ofertach różnych firm możemy spotkać różne modele od łóżek na czterech nogach po łóżka na ośmiu nogach. Ramy najczęściej wykonywane są ze stali lub stopów aluminium z domieszkami różnych innych kompozytów. Posiadają kilka regulacji bardzo przydatnych podczas pobytu nad wodą. A mianowicie regulacje nóg, która bardzo przydaje się, kiedy teren nie jest równy oraz regulacje oparcia, które możemy nawet ustawić do pozycji siedzącej bardzo przydatna funkcja, jeżeli nie posiadamy w danym momencie fotela. Wstawić możemy je do większości namiotów karpiowych i brollys. Jeżeli ktoś chce zaznać trochę komfortu nad woda powinien w swoim arsenale posiadać właśnie łóżko karpiowe. Oczywiście przy zakupie należy zwrócić uwagę na swoja wagę i wzrost, ponieważ w ofertach mamy różne wielkości i kształty łóżek. Jak każdy sprzęt łóżko także dobieramy do swoich potrzeb.
http://img17.imageshack.us/img17/6084/stolikq.jpgStolik

Stolik jest to przedmiot bardzo ułatwiający pobyt nad wodą. Powiem tak: mała rzecz a cieszy. Możemy na nim postawić różnego rodzaju rzeczy. Od posiłków po akcesoria wędkarskie. Wielokrotnie zdarzało mi się wylać kawę czy ubrudzić się jedzeniem w najgorszym wypadku upuścić je na ziemię, bo niestety nie było go gdzie położyć a właśnie w tym momencie było branie na którejś z wędek. Jest bardzo przydatny przy zakładaniu kulki, napełnianiu woreczków PVA i wielu innych czynnościach. Jest to świetna rzecz, jeżeli chcemy robić swoje własne zestawy karpiowe. Na pewno nie spadnie nam nic na ziemie np. haczyk czy krętlik, który właśnie miał być częścią zestawu a stał się częścią podłoża, po którym chodzimy. Znalezienie takiej małej rzeczy najczęściej kończy się niepowodzeniem. Prosty przedmiot a mamy wszystko czarno na białym. Na rynku mamy szeroki wybór wszelakich stolików. Są duże, małe z różnych materiałów. Ale najważniejszą rzeczą, jaką powinien mieć każdy stolik to oczywiście regulowane nogi (wysuwane góra/dół). Dzięki temu będziemy mogli bardzo łatwo stolik ustawić na nierównym terenie. A jak wiadomo nie zawsze mamy równy teren pod nogami. Jest to dla mnie podstawowy sprzęt biwakowy, jaki powinien się znaleźć u każdego w ekwipunku karpiowym.
http://img43.imageshack.us/img43/8771/spowor.jpgJeżeli jeździmy na karpie w okresie chłodniejszym i na okres dłuższy niż jedna noc w okresie letnim to przyda się nam na pewno śpiwór. Na rynku karpiowym mamy naprawdę duży wybór śpiworów. Można wymienić tu śpiwory na okres letni, śpiwory wielosezonowe oraz śpiwory na warunki bardziej ekstremalne takie jak późna jesień, wczesna wiosna no i zima. Wykonane są one z materiałów nieprzemakalnych i oddychających takich jak Np. poliester 300d lub nylon. Są też wyposażone w ekspresowe zamki, które działają w ten sposób, że w momencie szarpnięcia górnej części śpiwora w czasie brania powinien on nam się odpiąć bez żadnego problemu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie gdyż nie musimy się podczas brania męczyć z rozpinaniem zamka. Zamki są też wiatro- szczelne, czyli nie przepuszczają wiatru do środka. Niektóre z nich mają też mocowanie do łóżka, które zapobiega zsuwaniu się śpiwora z lóżka oraz wyściełane są miękkim polarem poprawiającym komfort w czasie snu.
http://img442.imageshack.us/img442/6386/wedki.jpgJednym z najważniejszych elementów wyposażenia łowcy karpi jest wędka tzw. Karpiówka. Karpiówka jako wędka specjalistyczna do połowu karpi powstała w Anglii skąd dotarła na kontynent. Postaram się przybliżyć początkującym adeptom naszego hobby rodzaje i klasyfikacje karpiówek. Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje wędek karpiowych: teleskopowe, 3 częściowe i najbardziej klasyczne wędki 2 składowe.

Wszystkie te 3 rodzaje łączy podstawowa cecha: duża wytrzymałość na obciążenia przy rzucie i przy holu. W tym miejscu zaczyna się specjalizacja i uniwersalność danego kija co w końcowym rozrachunku pozostawia kije 2 i 3 składowe. Teleskopy o ile spełniają warunki wytrzymałości przy holu to przy rzutach niestety nie dorównują klasycznym wędkom karpiowym z uwagi na dużą ilość składów. Długość kijów karpiowych zamyka się w przedziale 3.30m-4.20m ( często na wędkach długość podawana jest w angielskiej miarze ,,stopach''): 3.30m=11',3.60m=12',3.90m=13',4.20=14'. Najczęściej spotykane są wędki 3.60 i 3.90 ponieważ są to dwie najbardziej optymalne długości zarówno do rzutów jak i do holu. Kolejnym parametrem wędki karpiowej jest tzw. Krzywa ugięcia czyli wartość obciążenia pod którym szczytówka wędki trzymanej poziomo osiągnie kąt prosty w stosunku do tej wędki. Krzywa ugięcia podawana jest w funtach (lbs) i przeważnie wynosi 2,5 lbs-3,5 lbs rzadziej 4lbs i więcej. Tu pojawia się problem dla początkujących karpiarzy ponieważ krzywa ugięcia świadczy o mocy wędki a nie o ciężarze wyrzutowym co jest często mylone. Proste jest jeżeli na wędce napisany jest ciężar wyrzutowy jak np. na spinningu ciężar wyrzutowy od -do ale jeżeli są podane wartości w funtach to co zrobić?

Kiedyś dla prawie wszystkich istniejących na rynku modeli było to określone pewnym wzorem który po raz pierwszy zobaczyłem w słynnej książce Przemysława Mroczka ,,Karp" (gorąco polecam wszystkim początkującym i nie tylko adeptom karpiarstwa). Oto ten wzór: ciężar wyrzutowy w gramach= lbs x 454 : 16. np: wędka z opisem 3lbs podstawiona pod wzór ma następujący ciężar wyrzutu: 3lbs x 454: 16=85,125gr.

Od tamtego czasu technika poszła tak do przodu że ten wzór stanowi tylko pewien punkt odniesienia a nie wykładnie co do maksymalnej wagi wyrzutu danego kija. Można przyjąć w przybliżeniu następujące wartości ( pod warunkiem że producent nie określił dla danego modelu innych parametrów ): 2,5lbs <80gr, 2,75lbs <100gr, 3,00lbs< 120gr, 3,5lbs<140gr powyżej tej granicy są to wędki używane raczej do rakiety niż do łowienia ale są i tacy co używają karpiówek 4lbs i więcej .

Nastały czasy specjalizacji i wędki karpiowe również produkowane są do specjalnych zadań. Dlatego dobrze jest przed wyborem wędki zapoznać się z opisem danego producenta aby dobrać kij do łowiska na którym łowimy i naszych preferencji.

Teraz podam kilka oznaczeń które mogą Wam pomóc w wyborze kija :

FT (Fast Taper) szybka akcja szczytowa.
CT(Compound Taper) akcja semiparaboliczna.
CPT(Compound Progressive Taper) akcja progresywna.

A) Akcja szczytowa, kije przeznaczone do dalekich rzutów (raczej przy długości 3.90m).
B) Akcja semiparaboliczna, kije przeznaczone na średnie dystanse.
C) Akcja paraboliczna, kije o super predyspozycjach do holu.
http://img22.imageshack.us/img22/6105/sygnaln.jpgSygnalizatory elektroniczne
Jedne z podstawowych urządzeń na wyposażeniu karpiarzy. Sygnalizatory jak sam nazwa mówi służą do sygnalizowania dźwiękiem brania ryby (najczęściej przy pomocy obrotowej rolki przez którą przechodzi żyłka). Wielu karpiarzy obecnie nie wyobraża sobie łowienia karpi bez tych elektronicznych "zabawek" Na rynku jest ich dość szeroki wybór, ale te najlepsze, czyli niezawodne ma w swojej ofercie zaledwie kilka firm. W zależności od zasobności naszego portfela możemy zakupić modele podstawowe, które posiadają tylko pokrętło regulacji głośności. Oprócz tego w zależności od wyposażenia danego modelu spotykamy sygnalizatory z regulacją tonu, czułości oraz wibracji.

Głośność - ta regulacja to podstawowa funkcja w prawie każdym (nawet najprostszym) modelu sygnalizatora. Dzięki niej możemy w miarę naszych potrzeb zwiększać lub zmniejszać głośność naszych sygnałów. Najczęściej najgłośniejsze sygnalizatory osiągają wartość 120 decybeli lub ją nieco przekraczają.

Ton dźwięku - ta funkcja pomaga nam ustawić własne dźwięki sygnalizatorów, co najczęściej robimy, gdy łowimy z kolegami karpiarzami, którzy mają takie same modele. Pozwoli to odróżnić dźwięk naszych sygnalizatorów od kolegi, lub jednej wędki od drugiej, jeśli jesteśmy sami nad wodą, wtedy bez patrzenia wiemy, na którą wędkę jest branie.

Czułość - niezwykle przydatna funkcja, gdy łowimy na plecionki lub podczas silnych wiatrów. Dzięki niej możemy zmniejszyć czułość naszych sygnałów, co zapobiegnie ciągłym popiskiwaniom, choć nie mamy brania. Maksymalna zaś czułość pozwoli na dostrzegnięcie nawet najdelikatniejszych brań, np. amurowych lub, gdy karpie bardzo słabo i delikatnie żerują.

Wibracja - ta funkcja pozwoli na "spokojne sny w nocy" (chodzi tu o komfort psychiczny), gdyż najmniejsze dotknięcie czy poruszenie wędki czy nawet stojaka będzie sygnalizowane dźwiękiem. Niezwykle przydatna funkcja zapobiegająca kradzieżom wędek.
Sygnalizatory elektroniczne posiadają dodatkowo w zależności od modelu dwa wejścia, jedno na podświetlanego swingera, a drugie do centralki. Ponadto niektóre modele posiadają wbudowane radiopowiadomienie, co jest znacznym ułatwieniem, gdy nasz namiot jest w znacznej odległości od wędek lub, gdy musimy się oddalić od wędek. Najczęściej sygnalizatory dostępne są w 4 podstawowych kolorach diod: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Niektóre modele także posiadają funkcję brań do brzegu (migająca dioda i inna tonacja dźwiękowa) oraz wskaźnik dźwiękowy zużycia baterii. Najważniejszą jednak cechą sygnalizatorów to jest całkowita ich nieprzemakalność i dlatego radzę właśnie w takie się zaopatrzyć.
http://img693.imageshack.us/img693/9590/12905c45dbb8a.jpgSwinger Mechaniczne urządzenie służące do sygnalizacji brania ryby, zbudowanej przeważnie z:

a) głowicy, na której znajduje się klips do zaczepiania żyłki,
b) ramienia, na którym znajduje się przesuwalny walec
c) podstawy, dzięki której możemy przymocować swingera do sygnalizatora elektronicznego.

Swingery pomagają także naciągać żyłkę dzięki przesuwalnemu walcowi oraz dzięki sprężynie z regulowaną siłą naciągu. Swingery dodatkowo mogą być wyposażone w diodę znajdującą się w głowicy, swingera, co znacznie pomoże podczas nocnych połowów. Diodę tą podłączamy do sygnalizatora poprzez kabel wychodzący ze swingera. Ponadto swingery świetnie sygnalizują brania w stronę brzegu ( swinger opada) a te świecące dodatkowo sygnalizują takie branie migającą diodą. Swingerów na rynku karpiowym jest bardzo wiele, mogą się zmieniać nieco ich kształty, ale przeznaczenie zostaje to samo. Obecnie trudno sobie wyobrazić karpiowanie bez tych pomocniczych urządzeń, które są jednymi z najlepszych wskaźników brań podczas zasiadek karpiowych. Najczęściej występują w czterech popularnych kolorach takich jak: czerwony, niebieski, żółty oraz zielony.
http://img517.imageshack.us/img517/4861/5562.jpgKołowrotek
Mechaniczne urządzenie służące do nawijania żyłki oraz do walki z rybami. Ich rodzaje są bardzo różne, choć warto tu wymienić dla karpiarzy ich 2 rodzaje: kołowrotki z wolnym biegiem oraz bez wolnego biegu. Właściwie te dwa podstawowe rodzaje kołowrotków są najczęściej używane. Można by do tego dorzucić jeszcze multiplikatory, ale one wymagają odrębnego omówienia, więc nie będę się nimi tu zajmował. Wielu zwłaszcza początkujących karpiarzy ma problem właśnie z wyborem kołowrotka. Często dostaję pytania, jaki kołowrotek na początek z wolnym biegiem czy bez. Trudno tu odpowiednio doradzić, ale spróbuję je krótko opisać a wybór pozostawiam każdemu indywidualny.

Kołowrotek z wolnym biegiem szpuli to często ułatwienie dla wędkarzy i spora wygoda. Można przecież wcześniej ustawić hamulec walki, by już podczas holu nic nie kombinować. Najczęściej przed zarzuceniem zestawu ustawiamy odpowiednio hamulec, tak, aby ryba mogła z oporem wyciągać żyłkę z kołowrotka, ale nie za mocno by walcząca ryba nie zerwała żyłki. Można to samemu sprawdzić na sucho na brzegu i dokładnie ustawić hamulec. Następnie po zarzuceniu wędki włączamy wolny bieg, który tym samym wyłącza właściwy hamulec walki. Dzięki wolnemu biegowi szpuli karp przy braniu swobodnie będzie wybierał żyłkę z kołowrotka. Tuż po braniu wyłączamy wolny bieg, najczęściej ruchem korbki kołowrotka i tym samym włączamy wcześniej ustawiony hamulec walki. Teraz możemy swobodnie holować rybę mając pewność, że mamy dobrze ustawiony hamulec.
Kołowrotki z wolną szpulą często mają dość małe szpule nienadające się do odpowiednio dalekich rzutów. Poza tym takie kołowrotki mają sporo mechanizmów i tym samym większe prawdopodobieństwo do ich psucia. Mimo wszystko są wystarczające do wyholowania każdej ryby i są bardzo wygodne w użyciu.

Kołowrotki bez wolnego biegu jak już sama nazwa mówi nie posiadają go. Po prostu w takich kołowrotkach odkręca się na luźno szpulę by karp przy braniu mógł swobodnie wyciągać z niego żyłkę. Tutaj przy braniu łapiemy za szpulę kołowrotka i z wyczuciem ją dokręcamy by ustawić hamulec do walki z rybą. Dla niektórych może właśnie w tym tkwić problem, ale myślę, że to tylko kwestia wprawy. Takie kołowrotki posiadają wysoką szpulę, dzięki której będziemy w stanie bardzo daleko rzucać. Kołowrotki te nie posiadają mechanizmu wolnego biegu, czyli mają w sobie mniej możliwych do zepsucia mechanizmów.
Na koniec ważna uwaga, ponieważ są kołowrotki posiadające zarówno dużą wysoką szpulę jak i wolny bieg mogą, zatem stanowić alternatywę dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, co wybrać!
http://img153.imageshack.us/img153/706/markerty.jpgEkwipunek każdego karpiarza powinien zaopatrzony być w jakieś markery, mogą to być: markery do sondowania i oznaczania łowiska, przy użyciu wędki jak i markery służące tylko typowo do oznaczenia łowiska, które są stawiane za pomocą środka pływającego. W przypadku, kiedy jest zabronione pływanie środkami pływającymi do oznaczenia łowiska posłuży nam marker montowany na wędce. Budową swoją przypomina spławik, jest on jednak większy i bardziej widoczny z większej odległości. Kształt jego umożliwia zatem rzucanie na znaczne odległości. Typowym markerem odległościowym jest marker z lotką. Lotka pozwala na dalekie i celne rzuty. Rodzaj markera dobieramy według swoich potrzeb. Na rynku karpiowym mamy ich duży asortyment, więc z wyborem odpowiedniego nie powinniśmy mieć problemu. Kolejnym przykładem jaki chciałbym przedstawić jest marker stacjonarny ustawiany przy pomocy środka pływającego. Tutaj także rynek oferuje nam duży wybór o różnych konstrukcjach i długościach. W ofertach są zwykłe składane zakończone odblaskowymi elementami, jak i te trochę droższe z czujką zmierzchu. Działanie czujki zmierzchu polega na tym, że w momencie, kiedy zacznie robić się ciemno zapala nam się na czubku markera dioda, która intensywnie świeci ułatwiając nam jego lokalizacje w celu wykonania rzutu lub wywózki. Osobiście sądzę, że jest to bardzo przydatna rzecz. Marker taki jest składany z kilku części. Składamy go do takiej długości, jaka nam będzie potrzebna. Najważniejszą jednak sprawą w tej konstrukcji jest to, że jest on ruchomy. W razie gdybyśmy mieli branie i ryba nam zahaczy o taki marker to przechyli się on umożliwiając żyłce prześlizgnięcie się po nim nie zahaczając o niego. W przypadku innego znacznika łowiska moglibyśmy już mieć poważne problemy, którego finałem prawdopodobnie była by utrata karpia i przestawienie markera w niepożądane miejsce. Stacjonarny marker to bardzo pomysłowa i udana konstrukcja. Polecam .

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bodomki.pun.pl www.fs.pun.pl www.tenisstolowykrk.pun.pl www.fifaturnieje2v2.pun.pl www.ultrasforum.pun.pl